Väsinuna roolis uinunud Martin Korjus: liiklusõnnetus oli mõne sekundi kaugusel

Copy
Foto: Shutterstock

Euroopa teedel juhtunud liiklusõnnetustest on 20–25 protsenti tingitud juhi väsimusest. Väsimus teeb hajameelseks, tekitab juhtimisvigu ning võib rooli taga magama panna, nagu on kaks korda juhtunud meediaettevõtte Duo Media Networksi OÜ telekanalite peaprodutsendi Martin Korjusega.

Aastaid tagasi tuli Martin ühel kaunil suvehommikul sõjalis-sportlikult luuremängult Erna retk. Õppus tähendab küll mitut magamata ööd metsas, aga Martinit ootas samal päeval ees töö Hiiumaal, kuhu ta siis Ardu kandist metsast Tartu maanteele välja sõites teel oli.

„Ma ei saanud arugi, et nii väsinud olin. Mäletan, et oli ilus ja selge ilm, kell oli kuue-seitsme vahel hommikul ning olin just jõudnud välja Tartu maanteele. Järgmine hetk ärkasin selle peale, et nägin sähvivaid tulesädemeid,“ meenutab Martin. Selgus, et ta oli roolis suikunud ning kihutanud autoga teeservas olevasse metallpiirdesse.

Mees pääses õnnekombel korraliku ehmatuse ja automõlkimisega. „Mul vedas, et tee oli varahommikul teistest liiklejatest tühi. Kui autost välja tulin, sain aru, et tee oli seal kohas just läinud neljarealiseks. Mõni sekund varem oleksin kihutanud kas vastassuunda või kraavi. Pärast õnnetust oli uni muidugi täiesti läinud väga pikaks ajaks. Käisin Hiiumaal ära, sain töö tehtud ning hiljem ka auto parandatud.“

Kahjuks ei jäänud see viimaseks korraks. Viis-kuus aastat tagasi jäi Martin taas roolis magama, aga seekord õnnelikumalt. Meeskond tuli Otepäält ühe telesaate võtetelt, Martin oli roolis. „Kõik oli mõnus – inimesed rääkisid juttu, viisin nad koju ära ning hakkasin siis Pirita poole sõitma. Äkki ehmatasin üles selle peale, et sõitsin keset valgustatud Pirita teed vasaku rattaga vastu äärekivi! Ju mul tekkis pingelangus, et kogu meeskond ja tehnika sai kenasti laiali veetud ning kodu oli käeulatuses.“

Kuigi Eestimaa tundub pisike, ei riski Martin enam ka lühikesi maid väsinuna sõitma. „Väsimuse ilmnedes olen mitu korda parklasse keeranud ning lihtsalt pool tunnikest puhanud. Tagantjärele tundub jabur, kuidas saab Pirita teel magama jääda. Tänan õnne, et minu roolis uinumised ei ole lõppenud kellegi vigastada saamise või hukkumisega.“

Kuidas ära tunda väsimust?

Transpordiameti ohutuse ja ennetustöö osakonna ekspert Liis Sepp ütleb, et väsinud juhi tunneb ära kindlatest käitumismustritest. „Näiteks vaadatakse sõites enda ette nii-öelda tühja pilguga – vaadatakse, aga ei nähta enda ümber toimuvat. Niheletakse ja tehakse autoroolis olles liigutusi, näiteks kaelavenitusi või seljaharjutusi. Ka raadio valjemaks keeramine on selge märk tähelepanu hoidmiseks.“

Samas on väsimus tema sõnul väga oluline argument mitte rooli istumiseks. „Juhi tähelepanelikkus väheneb väsimuse tõttu, näiteks ei panda tähele, mis liiklusmärk oli või mis kohast juba mööduti. Pikeneb juhi reageerimisaeg – nähakse küll takistust, näiteks ees sõitvat autot, kuid reageeritakse hiljem kui tavaliselt. Samuti tekivad ohutu pikivahe hoidmise probleemid ning juht ei suuda hoida ühtlast kiirust – kord kiirendab ja siis aeglustab.“

Nipid, kuidas olla autoroolis erk

  • Mine rooli alati puhanult! Kõige parem ravi väsimuse vastu on regulaarne seitsme-kaheksatunnine ööuni.
  • Inimese kehal on suurim vajadus magada öösiti kella 2–6. Võimalusel väldi pikemaid sõite sellel ajavahemikul.
  • Pikemat sõitu planeerides on hädavajalik arvestada, et vähemalt iga kahe tunni järel tuleb teha minimaalselt 15-minutiline paus, soovitatavalt tiheminigi. Pausi ajal liigu värskes õhus, tee võimlemisharjutusi, joo tass teed või kohvi. Eesmärk on katkestada üksluine tegevus ning anda kehale ja ajule puhkust.
  • Sõidu ajal õhuta piisavalt salongi ja hoia mõõdukat temperatuuri.
  • Kangel kohvil või šokolaadil ning energiajookidel on väsimuse vastu vaid lühiajaline mõju. Une edasilükkamine ergutavate jookidega suurendab unevõlga veelgi.
  • Väsimust ei ole võimalik enda tahtele allutada ega kogemusega üle kavaldada. Kui tunned väsimust, peata sõiduk ohutus kohas ja puhka. Parim abinõu väsimuse vastu on väike uinak, tavaliselt piisab ka 15–20 minutist.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles