Liiklusjärelevalvetalituse juht Taavi Kirss nendib, et politsei tegeleb kõrvaliste tegevuste tuvastamisega liikluses pidevalt, neist levinumad on käed-vabad-süsteemita telefoniga rääkimine, söömine ja lastega tegelemine. Tegelikult on probleem väga tõsine, sest isegi kui tunneme end liikluses tugevalt, võib olukord väga järsult muutuda, sest võib tekkida vajadus kiirelt pidurdada või põigata. Kõrvalise tegevusega tegeledes võivad jääda olulised asjad märkamata ning reageerimine võtab rohkem aega.
Politsei tegeleb Kirsi sõnul lisaks patrullimisele aktiivselt ennetustegevusega, rääkides reklaamides, sotsiaalmeedias ning vahetus kontaktis liiklejatega kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest ja võimalikest tagajärgedest. Vajadusel ka rikkujat karistatakse: trahvi suurus on kuni 80 eurot.
Uuringud on näidanud, et kui juht räägib sõidu ajal mobiiltelefoniga, muutub tema võime ümbritsevat teadvustada ja tunnetada samaväärseks, nagu oleks ta joonud kaks-kolm klaasi veini. Inimesed on aga autodega nii harjunud, et juhtimist võetakse nagu tavapärast elukeskkonda, milles igapäevatoimetusi teha.
Viis sekundit sõnumilugemist võrdub maanteel 125 meetrit pimesi sõitmisega
Transpordiameti ohutuse ja ennetustöö osakonna ekspert Liis Sepp selgitab, et kõrvalised tegevused liikluses on kõik tegevused, mis viivad sõidukijuhi tähelepanu eemale tema peamiselt ülesandelt ehk ohutult sõidukijuhtimiselt.
„Kõrvalised tegevused mõjuvad pärssivalt juhi sõiduvõimekusele: tema reageerimiskiirus aeglustub ja terav fookustatud nägemisväli väheneb. See tähendab, et juht küll võib näha küljepeal toimuvat, kuid tema aju seda infot ei töötle ning ta pole võimeline sellele reageerima,“ räägib Sepp. „On teaduslikult tõestatud, et inimese aju ei suuda samal ajal ja veatult sooritada kahte tähelepanu nõudvat tegevust. Sellises olukorras lülitub tähelepanu pidevalt kahe tegevuse vahel ümber ning mõlema kvaliteet kannatab. Nii ei suuda juhi aju ohuolukorras otsustada, kas tähtsam on telefonikõne või tekkinud olukorrale reageerimine, näiteks piduripedaali vajutamine.“