Reguleerimata ülekäigurajal on liiklusohtlikku olukorda sattunud eriti 10–14-aastased tallinlased, aga ka teiste suuremate linnade lapsed. Liiklusohtlikku olukorda on enim satutud seetõttu, et sõidukijuht põikas kiirust vähendamata mööda või esimese raja sõiduk peatus, teise oma mitte. Mõlemad põhjused on enim suurte linnade probleem. Viimasel paaril aastal on need ohtu sattumise põhjused sagenenud.
Raul Rom täpsustas, et lapsed ja eakamad inimesed ei pruugi suuta liiklusolusid täiskasvanuga võrdväärselt tajuda ning neis samaväärselt hakkama saada. „Lisanduvad ka füüsilised erisused – kasv, kõndimise kiirus jm, mistõttu on neid lihtsalt raskem märgata,“ lisas ta.
Kuidas vältida linnas liiklusõnnetusse sattumist?
Ära ületa lubatud kiirust – linnakeskkonnas on jalakäijate, jalgratturite, kergliikurijuhtide suure osakaalu tõttu ka vähene piirkiiruse ületamine ohtlik.
Ole topelt tähelepanelik reguleerimata ülekäigurajale lähenemisel – ole valmis andma teed nagu lähenemisel tee andmise kohustusega ristmikule.
Arvesta võimaliku ohuga pöördel või õuealalt, parklast ja teega külgnevalt alalt välja sõites – anna lõikuvat sõiduteed ületavale jalakäijale, jalgratturile, kergliikurijuhile teed.
Arvesta võimaliku ohuga manööverdamisel (autoga tagurdamisel) – enne liikuma hakkamist veendu, et auto läheduses (ees, taga, küljel) ei ole jalakäijat.
Jalakäija, hoolitse ka ise oma ohutuse eest. Enne sõidutee ületamist peatu, vaata, veendu – loo silmside läheneva sõiduki juhiga.
Jalgrattur ja kergliikurijuht, kui sõidad jalgratta- ja jalgteel, vähenda enne sõidutee ületuskohani jõudmist kiirust, jäta autojuhile võimalus sind õigeaegselt märgata.
Täiskasvanu, lapsega liigeldes või lapsi märgates arvesta, et laps võib jääda suuremate objektide varju – hinda liiklust lapse vaates, lapse silmade kõrguselt.